Nabídka»Měď»Meděné tyče»Měděné tyče Plné

Připravujeme pro Vás.

 

Použití Měď všeobecně

Čistý kov

1. Čistá měď nalézá uplatnění pro svoji odolnost proti korozi, protože se na vzduchu působením atmosférické vlhkosti a oxidu uhličitého rychle pokryje tenkou vrstvičkou nazelenalého zásaditého uhličitanu měďnatého (CuCO3 . Cu(OH)2) (měděnka) který ji účinně chrání proti další korozi. Vzhledem k dnešnímu, znečištěnému ovzduší však chemická reakce zabarví měď do hněda. Pokud bychom chtěli historickou, zelenou patinu, musí se měď ještě potřít zvláštní chemikálií, jejíž složkou je čpavek.

Měď se používá např. pro:

střešní krytiny - vzhledem k vysokým nákladům především pro pokrývání střech chrámů, věží, historických staveb a podobně
materiál pro výrobu odolných okapů a střešních doplňků
trubic pro rozvody technických plynů (s výjimkou acetylenu, který tvoří s mědí acetelyd a materiál pak rychle koroduje)

2. Vysoká elektrická vodivost se uplatňuje při výrobě:

elektrických vodičů jak pro průmyslové aplikace (elektromotory, elektrické generátory, ...),tak pro rozvody elektrické energie v bytech apod.
při výrobě elektronických součástek, např. integrovaných obvodů

3. Vynikající tepelná vodivost mědi se uplatní při výrobě:

kotlů a zařízení pro rychlý a bezeztrátový přenos tepla
chladičů např. v počítačích, automobilech a průmyslových zařízeních
kuchyňského nádobí

Klempířství - chceme-li měď pájet(nebo také letovat)cínem, musíme budoucí spoj připravit potřením kyseliny chlorovodíkové (nebo také solné),převařené zinkem.Do otevřené nádobky dáme kyselinu a vkládáme do ní zinek tak dlouho, až přestane reagovat.Získáme tak chlorid zinečnatý.(Nemáme-li zinek, lze v nouzi použít i kousky pozinkovaného plechu, trvá to však dlouho).

Z historie:

Náhrazování mědi hliníkem v elektrotechnice zavedli Němci za 2. svět. války, když neměli přístup k mědi.
Pracovní vlaky jezdily od nádraží k nádraží a všude sbíraly měděné dráty a vyměňovaly je za hliníkové. Po válce v Československu byly v prodeji dráty hliníkové i měděné, byly však mnohem dražší, proto lidé i podniky používaly dráty hliníkové.(Měď museli komunisté kupovat za dolary).

 

PROFI TRADE, s.r.o. - Lučany nad Nisou 372, 46871, tel.: (+420) 777027338, 608027335